10-04-2021 18:15
Jak karmić kociaka?
5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o karmieniu małego kotka
Wziąłeś do domu małego kotka? Sprawdź, jak go karmić od pierwszych dni, żeby prawidłowo się rozwijał i był zdrowy.
Przez pierwsze 2 tygodnie karm kociaka znaną mu karmą
Twój kotek już jest wystarczająco zestresowany zmianą miejsca i zabraniem od matki. Koty kochają rutynę – nawet te najmłodsze i najmniejsze. Ułatw maluchowi przystosowanie się do zmiany miejsca i przez pierwsze 2 tygodnie podawaj mu wyłącznie tę samą karmę, którą dostawał w poprzednim domu.
Nie podawaj mleka krowiego
To szczególnie ważna rada – do dziś wiele osób myśli, że kot musi pić mleko. W praktyce koty nie tolerują laktozy i czują się po niej bardzo źle. Jedyną opcją jest specjalne, pozbawione laktozy mleko dla kotów – jeśli bardzo chcesz je podawać, spytaj weterynarza, jakie wybrać. W przypadku osieroconego, niewykarmionego kotka, który jeszcze nie przyjmuje pokarmów stałych (czyli ma do 4 tygodni życia) podawaj ciepły zamiennik mleka matki (preparat mlekozastępczy) z butelki. Wybierz go w konsultacji z lekarzem weterynarii.
Ustaw miski z jedzeniem w spokojnym miejscu
Twój kot podczas jedzenia musi się czuć swobodnie i bezpiecznie. Właśnie dlatego nie należy stawiać misek z jedzeniem w ruchliwym miejscu. Znacznie lepszy będzie spokojny kąt, do którego inne zwierzęta nie mają dostępu. Ważne jest także to, aby miska znajdowała się daleko od kuwety. Pamiętaj, że kot ma znacznie lepszy węch niż Ty – zapachy dobiegające z jego „toalety” na pewno go nie zachęcą do jedzenia.
Karm często
Młodemu kociakowi, który je pokarmy stałe, możesz podawać karmę mokrą i suchą dla juniora. Rano i wieczorem podawaj mu porcję mokrej karmy, a na dzień zostawiaj w miseczce suche chrupki. Taki sposób karmienia młodego kotka możesz z łatwością pogodzić ze swoimi obowiązkami.
Przyzwyczajaj do picia wody
Odwodnienie jest dla kota bardzo niebezpieczne! Właśnie dlatego od samego początku przyzwyczajaj kocię do picia wody. Zwykle dobrze jest umieścić wodę do picia z dala od jedzenia – ale nie zawsze. Niektóre koty nie mają nic przeciwko temu, żeby miski ze sobą sąsiadowały. Jeśli woda w misce nie interesuje kociaka, pomyśl o kupieniu mu specjalnej fontanny dla kota, czyli poidełka.
Na sam koniec dodamy jeszcze, że ważny jest także kształt miski. Koty nie lubią głębokich misek, ponieważ sięganie do nich drażni im wibrysy (czyli potocznie: wąsy). Jeśli kot nie chce jeść, możliwe, że jego miska mu nie odpowiada. Spróbuj mu ją wtedy wymienić na płaski talerzyk lub spodeczek. W przypadku naszego kota to zdało egzamin. ;-)
A Ty jak dbałeś o swojego małego kotka, gdy był mały? Co byś dodał do naszej listy? Zajrzyj na naszą stronę na Facebooku i daj nam znać!
Zobacz wszystkie karmy mokre i karmy suche dla kociąt w sklepie Dla Łasucha